Forum MedicinaSportiva.Ro

Alege alt subiect (topic)

Forum 1888
3 ianuarie 2015
topic: menisc
degenerare globuloasa Crues I

Forum MedicinaSportiva.Ro

Alege alt numar sau alta data

anterior

Forum 1891
21 ianuarie 2015
topic: talasemia minora
activitatea sportiva
anterior Forum 1892
25 ianuarie 2015
hidartroza dupa artroscopie
urmator Forum 1893
26 ianuarie 2015
topic: durere umar
scadere forta musculara

urmatorul

Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente

Forum 1902
4 martie 2015
langheta meniscala

Intreaba un medic,
posteaza un topic

sau
COMENTEAZA

FORUM Medicina Sportiva 1892:

reaccidentare dupa operatia de menisc, hidartroza

Data: 25 ianuarie 2015

Intrebare:

Buna seara!

Sunt um tanar in varsta de 26 ani. Acum 2 ani, mai precis in 2013, am fost operat la genunchiul drept (artroscopie) Dupa operatie diagnosticul a fost urmatorul.

1-Leziune tip clivaj corn posterior menisc intern genunchi drept gradul 2 2-Sinovita cronica hipertrofica genunchi drept 3-Plica sinoviala parapatelara genunchi drept.

Problema mea este ca de cam o luna si ceva genunchiul s-a umflat foarte tare, la fel cum a fost pana sa ma operez. Este umflat ca si cum inauntru este un lichid, moale la atingere si nu ma doare cand apas. Ma doare tare cand merg si cand il indoi... Dupa cate am citit si m-am documentat, ar fi vorba de o sinovita, asta dupa simptome..

Ce ma sfatuiti? Mentionez ca sunt in zona asta a oltului de unde sunt, nu sunt medici ortopezi foarte buni. Exista vreun tratament medicamentos pe care sa-l incerc? ce este de facut?

tin sa precizez ca acum nu mai beneficiez de asigurare medicala, dar asta nu ma sperie, data trecuta am beneficiat de ea, si nu m-a ajutat la nimic, am platit absolut tt..

Data: 2 februarie 2015

Raspuns:

Buna ziua,

Este adevarat - in interiorul genunchiului poate sa fie o acumulare de lichid (popularul "apa la genunchi"), in termeni medicali hidartroza.

Va recomand un examen RMN de genunchi deoarece diagnosticul pus de Dvs. este mai putin probabil - in timpul artroscopiei (teoretic) membrana sinoviala a fost partial excizata.

Pana la precizarea diagnosticului cel mai simplu de facut este RICE:

R: Repaus - menajare locala;

I(ice): Aplicatii reci (se poate asocia si un gel (local) pentru circulatie;

C: Compresie locala - aplicarea unei fese elastice;

E: Elevatie - mentinerea membrului interior in pozitie ridicata;

Sanatate,

Comentarii:

Nu sunt comentarii

Adauga un comentariu:

*Important! Comentariile sunt moderate de Dr Gabriel Panait; deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

ATENTIE!
Raspunsurile medicilor trebuie considerate CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentariile cititorilor reprezinta opinii personale liber exprimate fara nicio garantie ca
informatia medicala prezentata  este corecta, completa, actuala sau fara erori.

Back ↑ top