Forum MedicinaSportiva.Ro

Alege alt subiect (topic)

Forum 1885
19 decembrie 2014
topic: genunchi
gonalgie dupa efort

Forum MedicinaSportiva.Ro

Alege alt numar sau alta data

anterior

Forum 1889
7 ianuarie 2015
topic: neprecizat
articulatie coxo-femurala

anterior Forum 1890
19 ianuarie 2015
topic: articulatia genunchiului
gonalgie bilaterala de efort
urmator Forum 1891
21 ianuarie 2015
topic: talasemia minora
activitatea sportiva

urmatorul

Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente

Forum 1895
29 ianuarie 2015
topic: articulatia genunchiului
durere sub rotula (patela)

Intreaba un medic,
posteaza un topic

sau
COMENTEAZA

FORUM Medicina Sportiva 1890:

durere de genunchi la efort

Data: 19 ianuarie 2015

Intrebare:

Buna Ziua,

Sunt sportiv de performanta, practic handbal de 13 ani. Am in jur de 7-9 antrenamente pe saptamana.

Am o problema care ma deranjeaza de cateva luni deja. Am o durere la ambii genunchi in general cand urc scarile sau cand ii indoi putin fara sa fiu incalzit.

Nu pot sa focalizez durerea intr-un anumit punct. Dar dupa ce ma incalzesc nu mai simt nimic si imi fac antrenamentele fara probleme sau durere. Pot sa specific ca am grija de incalzire inainte de antrenament si acord 5-10 minute stretching-ului dupa antrenament.

Pe langa aceasta problema, daca fac o alergare usoara de 30 de minute, dupa 5 minute ma ia o durere mare la genunchiul stang (partea din fata a genunchiului, undeva sub rotula) si ma obliga sa ma opresc, dar daca imediat execut niste miscari de incalzire, calcaiele la sezuta sau genunchii sus nu simt nimic, ci doar la alergare constanta. Daca ma incalzesc foarte bine, pot sa fac alergare, sprinturi, sarituri fara sa simt vreo durere. Vreau sa specific ca este piciorul de bataie, de pe care sar si aterizez la fiecare antrenament.

Daca este uzura, spuneti-mi cum sa previn sau este nevoie de ceva suplimente alimentare?! Sper sa ma puteti ajuta. Am luat timp de 2 sapt ..., dar nu m-a ajutat.

Va apreciez pentru ceea ce faceti!

Data: 12 februarie 2015

Raspuns:

Mulțumesc foarte mult pentru apreciere.
Și eu apreciez foarte mult munca enormă depusă de sportivi.
În situația dumneavoastră aș proceda în următorul mod:
- aș merge la un control medical la un ortoped pentru un control de rutină și poate să facă indicația administrării de medicamentație;
- aș solica un control la un medic de medicină sportivă care să se uite și la modul în care mergeți - se prea poate să fie și o modalitate de suprasolitare a articulației din cauza unui mod greșit în care călcați;
- aș vorbi cu antrenorul să îmi urmărească modul în care alergați - prea poate să fie necesară o corectură a pașilor de alergare sau bătaie;
- aș urmări greutatea - există posibilitatea unui surplus de kilograme care să fie în limitele de toleranță, dar care să fie suficient de suprasolicitante.

Comentarii:

Nu sunt comentarii

Adauga un comentariu:

*Important! Comentariile sunt moderate de Dr Gabriel Panait; deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

ATENTIE!
Raspunsurile medicilor trebuie considerate CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentariile cititorilor reprezinta opinii personale liber exprimate fara nicio garantie ca
informatia medicala prezentata  este corecta, completa, actuala sau fara erori.

Back ↑ top