www.pansportmedical.ro

Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt subiect (topic)

Forum 1878
4 decembrie 2014
topic: atrofie musculara
recuperare

Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt numar sau alta data

anterior

Forum 1878
4 decembrie 2014
topic: atrofie musculara
recuperare
anteriorForum 1879
6 decembrie 2014
topic: atrofie cvadriceps
bicicleta
urmatorForum 1880
13 decembrie 2014
topic: ligamentoplastie LIA
RMN in leziune partiala

urmatorul

Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente

Forum 1894
27 ianuarie 2015
topic: leziune musculara
recidiva contractura musculara

Intreaba - Discuta -Raspunde

FORUM 1879 -  probleme genunchi si spate
Data: 6 decembrie 2014

Intrebare:

buna seara.
Am fost operat artroscopic la genunchiul stang dupa 2 ani muschi cvadriceps sau recuperat insuficient datorita unei suferinte mai vechi a gleznelor si a 3 blocaje lombare. Am ramas in zona genunchiului cu doua umflaturi, probabil unde sau introdus ustensilele medicale.
va rog sa imi spuneti de ce ma doare cand ma las ciuci genunchiul si nu imi permite sa ating calcaiul cu fesa ca inainte cateodata mi se umfla putin in interior langa tendonul pateler umflatura se vede doar cand flectez genunchiul adica cand stau la marginea patului si il in doi putin si mai am o intrebare. Daca bicicleta este buna sa imi recuperez muschi cvadriceps si daca ma ajuta la problema cu spatele am facut un program wiliams la recomandarea dr. de medicina sportiva dar de bicicleta nu a zis nimic.
va multumesc

Data: 9 decembrie 2014

Raspuns:

Buna ziua,

Prin internet nu pot decat sa ghicesc de ce va doare genunchiul (nu ati precizat cauza artroscopiei) ... si nu este cazul!
Aveti nevoie de o consultatie.

Utilizarea bicicletei
este indicata pentru recuperarea muschiului cvadriceps dupa operatia artroscopica a genunchiului (teoretic nu agraveaza problemele lombare), favorizeaza mobilitatea genunchiului dar nu este suficienta!
Se pot asocia si contractii izometrice a musculaturii coapsei (izometrie pentru muschiul cvadriceps).

Sanatate,

ATENTIE!  Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentarii:

Nu sunt comentarii

Adauga un comentariu:

*Important! Comentariile sunt moderate de Dr Gabriel Panait; deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006

Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyrightę MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.

Back ↑ top