www.pansportmedical.ro
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt subiect (topic)
Forum 1746
29 martie 2013
topic: suprasolicitare
analize laborator
Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt numar sau alta data
 anterior
Forum 1858
8 august 2014
topic: sinovita
sinovita hipertrofica
anteriorForum 1859
10 august 2014
topic: suprasolicitare
accidentare tibie-glezna
urmatorForum 1860
18 august 2014
topic: fractura
RMN - fractura astragal
 urmatorul
Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente
Forum 1917
13 mai 2015
topic: efort sportiv
valori crescute ale TGO
Intreaba - Discuta - Raspunde

FORUM 1859 -  accidentare tibie-glezna
Data: 10 august 2014

Intrebare:

Buna seara,
M-am ales c o  accidentare de la niste adidasi alesi prost, pentru pronatie exagerata. Dupa un test, am aflat ca am pronatie normala. Cred ca ei mi-au provocat si "shin splits" sau periostita, dar aceasta mi-a trecut 90%. Problema ramasa de la ei este in jurul gleznei drepte unde ma doare cand alerg, in stanga un pic, in dreapta mai mult si un pic am impresia inauntru, unde osul piciorului se uneste cu cel al labei piciorului. Dupa accidentare am luat pauza doua luni de la alergari, timp in care mi-a trecut de tot durerea. Ocazional am putut si sa alerg un pic, la un tenis de masa. Apoi am inceput sa alerg din nou, usor. Dupa prima alergare am simtit o mica durere, nimic grav. La trei zile am alergat din nou. In timpul alergarii am simtit o mica durere, dar dupa ce s-a incalzit zona, a disparut. La final, acea durere a aparut si acum ma doare un pic mai tare. Nu voi mai continua sa alerg, dar nu stiu ce pot sa fac. Am facut pauza doua luni si aparent nu mi-a trecut, a revenit. Daca sunt necesare si informatii despre adidasi, acestia sunt ...... In descrierile de pe internet explica cum iti indreapta automat piciorul, tu avand o pronatie exagerata. Eu avand o pronatie normala, in cei aproximativ 50 de km (facut in 3 alergari) cred ca au acctionat asupra piciorului nefiind nevoie de acest lucru.
Puteti sa ma ajutati cu un raspuns?
Vreau doar sa pot alerga din nou.
Multumesc!

Data: 14 august 2014

Raspuns:

Buna ziua,

Orice incaltaminte care se adapteaza mai putin la biomecanica membrului inferior poate determina sindroame de suprasolicitare, indiferent de firma producatoare, mai ales in conditiile unei activitati sportive sustinute - cum este cazul Dvs.
Problema este ca in regiunea pe care o descrieti poate aparea, in afara de periostita si fractura de stress (care are o durata de vindecare mai mare).
Deseori repausul sportiv este insuficient, fiind necesare si alte masuri terapeutice (gimnastica, fizioterapie etc.)
Este necesar un diagnostic mai exact (consultatie), investigatii medicale si un tratament adecvat.

Sanatate,

ATENTIE!  Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentarii:

Nu sunt comentarii

Adauga un comentariu:

*Important! Comentariile sunt moderate de Dr Gabriel Panait; deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.

Back ↑ top