www.pansportmedical.ro
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt subiect (topic)
Forum 1806
20 noiembrie 2013
topic: umar volei
leziune labrum & tendon
Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt numar sau alta data
 anterior
Forum 1834
27 februarie 2014
topic: entorsa genunchi
atrofie musculara
anteriorForum 1835
6 martie 2014
topic: suprasolicitare umeri
deca-durabolin
urmatorForum 1836
9 martie 2014
topic: cifoza, hipercifoza
corset - tratament
 urmatorul
Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente
Forum 1838
16 martie 2014
topic: umar
leziune Bankart
Intreaba - Discuta -Raspunde

FORUM 1835 - Dureri articulatii umeri - steroizi
Data: 6 martie 2014

Intrebare:

Buna ziua,
   Dupa o perioada lunga (aproximativ 8 luni) de fortari la sala de forta articulatiile de la umeri au inceput sa-mi pocneasca fara sa prezinte durere. Eu tot nu am incetat cu antrenamentele si am ajuns la incapacitatea de a mai efectua vreun efort fizic care sa implice articulatiile de la umeri. Acum nu pot face nici macar 2 flotari, articulatiile mele scot zgomote foarte urate la orice miscare a bratului si prezinta si dureri mari. Am facut pauza timp de 6 luni, perioada in care am incercat sa ma tratez singur, luam antiimflamatoare gen MSM si glucozamina si creme puterea ursului dar fara succes. Dupa o vizita la ortoped acesta m-a trimis la fizioterapie spunand ca trebuie doar sa-mi intaresc muschii din jurul articulatiilor. Nici dupa fizioterapie, unde am fsot pus la curenti, creme si exercitii fizice nu s-a imbunatatit situatia. Se simte cum se freaca cele 2 oase sau cartilaje. Acuma recent am auzit ca multi oameni au avut rezultate bune utilizand deca-durabolin.
     As dori sa va intreb daca sunteti de acord cu acest mod de tratament, si daca ar fi eficient si in cazul meu.
As fi recunoscator pentru un raspuns.
Va multumesc.
Data: 9 martie 2014

Raspuns:

Buna ziua,

Nu pot fi de acord cu administrarea de steroizi anabolizanti din mai multe motive:

1. Recomandarea si utilizarea acestor substante la sportivi intra sub incidenta legii anti-doping.
Legea nr. 227/2006 privind prevenirea şi combaterea dopajului în sport
"Art. 53. (1)Prescrierea sau administrarea de substanţe interzise, de către medici, sportivilor constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2)În cazul să vârşirii faptelor prevăzute la alin. (1) se sesizează şi Colegiul Medicilor din România".
Informatii complete pe http://www.anad.gov.ro/

2. Nu aveti un diagnostic exact ... din pacate (spun asta pentru ca ati fost la medic).
Nu vad cum va pot ajuta steriozii daca, de exemplu, aveti o leziune de labrum (cartilaj) - care se rezolva artroscopic.

3. Daca gimnastica si fizioterapia nu au ajutat este posibil sa ne aflam in fata unei afectiuni (leziunea Hill–Sachs este detectabila radiologic si este urmarea unei suprasolicitari) care sa implice ... chirurgia si atunci testosteronul nu ar face decat sa va afecteze degeaba inima si testiculele.

Va recomand un examen RMN.

Sanatate,

ATENTIE!  Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentarii:

Nu sunt comentarii

Adauga un comentariu:

*Important! Comentariile sunt moderate de Dr Gabriel Panait; deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.

Back ↑ top