Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt subiect (topic)
Forum 1747
29 martie 2013
topic: traumatism
muscular si genunchi
Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt numar sau alta data
 anterior
Forum 1780
23 iunie 2013
topic: cervicalgie
durere umar
anteriorForum 1781
24 iunie 2013
topic: traumatism genunchi
fotbal
urmatorForum 1782
28 iunie 2013
topic: discopatie
lombosciatica - fitness
 urmatorul
Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente
Forum 1795
16 septembrie 2013
topic: traumatism genunchi
interpretare RMN
Intreaba - Discuta -Raspunde

FORUM 1781 - genunchi lovit
Data: 24 iunie 2013

Intrebare:

Buna dimineata, va rog sa ma ajuta-ti!
 Ieri la amiaza am jucat fotbal si cineva sa izbit de mine fie cu genunchiul fie cu piciorul in genunchiul stang in partea interioara. Am simtit o lovitura puternica si o durere in zona genunchiului, apoi la cateva secunde durerea a trecut. Am mai continuat sa joc vre-o doua minute,simtind durerea apoi cand sa alerg piciorul, genunchiul de fapt imi cedase. Nu-l mai puteam tine in pamant, nu-l mai puteam indoi, o durere insuportabila aveam. M-am asezat din nou cu piciorul intins si drept pt cateva minute. Intorcandu-ma in camera drumul mi-a fost foarte dureros, nu pute-am sta in acel picior iar genunchiul nu-l puteam indoi.In sfarsit ajungand acasa nu am pus decat o carpa uda pe el inntr-o anumita pozitie pot sa stau, nu mai simt asa durere.Au trecut cca.12 ore de la accident si uitandu-ma la picior nu vad nici o vanataie, umflatura acolo la nivelul genunchiului. Doar ca in momentul cand ating cu mana partea de sub rotula, osul paralel cu rotula si la cativa cm(3-4) acela ma doare foarte tare. Si e o mica portiune nu mare, insa ori de cate ori, ma intorc, incerc sa ma stabilesc pe o anumita parte, il utilizez ma doare , si doare tare. Tin sa precizez ca la acest moment ma aflu in Anglia la munca. Mi-am pierdut jobul deoarece la acest moment nu mai exista munca aici, iar daca ma duc la medici de aici de abia se uita la mine, si la animalele lor se uita altfel, va zic dintr-o alta experienta, un accident la locul de munca. Asa  ca va rog ajutati-ma ca nu stiu ce sa fac.
Va multumesc!!

Data: 24 iunie 2013

Raspuns:

Buna seara,
imi pare rau de situatia prin care treceti si in care va gasiti.
Din pacate nu exista alta posibilitate decat un consult la un medic ortoped.
Articulatia genunchiului este cea mai complexa articulatie dintre toate pe care le avem.
Pentru realizarea acestei articulatii si mentinerea in pozitia anatomica nu sunt numai ligamente colaterale, cum se intampla la multe dintre articulatii.
Exista si ligamente incrucisate si meniscuri.
Pentru a indica un tratament este importanta identificarea leziunii - lucru care se poate realiza numai prin manevre de specialite care nu pot fi realizate prin internet.
Dupa stabilirea unui diganostic se poate indica tratamentul care poate varia de la o simpla perioada de repaus, la tratament balneofizioterapeutic si kinetic la interventie artroscopica.
Va doresc multa sanatate !

Dr Paula Drosescu
Associate Certified Coach ICF

ATENTIE!  Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentarii:

Nu sunt comentarii

Adauga un comentariu:

*Important! Comentariile sunt moderate de Dr Gabriel Panait; deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

Cabinet Alternative Iasi

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.