Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt subiect (topic)
Forum 1762
14 mai 2013
topic: entorsa genunchi
leziune ligament
Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt numar sau alta data
 anterior
Forum 1765
20 mai 2013
topic: evaluare cervicala
durere cot - brat - umar
anteriorForum 1766
21 mai 2013
topic: entorsa genunchi
limitare flexie - extensie
urmatorForum 1767
21 mai 2013
topic: instabilitate patelara
reconstructie MPFL
 urmatorul
Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente
Forum 1778
14 iunie 2013
topic: entorsa
"blocaj" articular
Intreaba - Discuta -Raspunde

FORUM 1766 - entorsa genunchi, hemartroza, limitare flexie - extensie
Data: 21 mai 2013

Intrebare:

Buna ziua,

In urma cu 5 sapt am suferit o entorsa la genunchi.
Am stst imobilizat ghipsat timp de 3 sapt (precizez ca am avut si hematroza, in urma punctiei s-a scos aprox 120 ml sange+lichid).
Dupa 3 sapt, am inceput usor-usor sa merg. Mi-am cumparat bicicleta statica si am inceput fizioterapia.

Sunt nelamurit de un lucru: nu pot flexa sau intinde piciorul la maxim. Simt ca ma tin tendoanele din spatele genunchiului (care de altfel, sunt destul de incordate)  Dl doctor nu a zis nimic despre asa acest lucru, doar sa continuii cu fizioterapia. Este normal aceast incapacitate? Sau este ingrijoratoare. RMN inca nu am facut , unicul loc in oras in care se poate face are "probleme cu aparatele"....

De asemenea: genunchiul meu era umflat dupa ce am scapat de ghips, dar acum e mult mai bine. Fizioterapia a ajutat cu ceva (pur si simplu sunt mai sceptic in privinta asta)? Sau s-a dezumflat "pe cont propriu"?

Inca ceva: dupa 2 zile de cand am dat jos ghipsu, am constatat ca imi era umflata gamba si toata laba piciorului.
E posibil acesta sa fie un rezultat secudnar al imobilizarii ghipsate? Precizez ca nu am avut traumatisme in aceste zone!
Data: 24 mai 2013

Raspuns:

Buna ziua,

In cazul entorselor de genunchi cu hemartroza, care la 5 saptamani (dupa tratament conservator: imobilizare, fizioterapie) prezinta o limitare a flexiei si extensiei articulare, poate fi recomandat si un examen RMN nativ.

Din punctul meu de vedere fizioterapia ajuta mult dar nu este un panaceu universal!
Daca este facuta cand trebuie, cum trebuie iar procedurile sunt selectate corespunzator afectiunii, atunci fizioterapia este un "aliat terapeutic" pretios!

Sanatate,

Data: 28 mai 2013

Intrebare:

Domnule doctor,

Revin la dvs pentru a va cere parerea:
De vreo 2 zile, am costatat ca, la miscari bruste de rotatie, genunchiul tinde a ceda (nu stiu cum sa descriu mai bine sentimentul ). Din cate imi dau eu seama, ligamentul afectat este cel lateral medial (cel de langa genunchiul vecin) Durere nu am, dar simt o instabilitate cand incerc sa ma rasucesc brusc.
Din cate am citit eu pe net, rupturi la ligamentul alteral medial se refac pe cont propriu.
Cam cat ar dura pana cand scap de acest sentiment de instabilitate?
Se merita sa merg la control pentru asta?

Data: 29 mai 2013

Raspuns:

Buna ziua,

Fiecare individ este liber sa decida ce eforturi "merita" sa faca pentru sanatatea proprie! (smile!)
Instabilitatea articulara va persista pana la rezolvarea cauzei (refacerea masei musculare in cazul atrofiei, vindecarea LCM sau ... ligamentoplastia LIA).

Sanatate,

Data: 29 mai 2013

Intrebare:

Buna ziua,

Domnule doctor  nu ma intelegeti gresit, inteleg ca mai e drum lung pana la vindecarea propriu-zisa, nu fac eforturi pe picior, iar cand merg port mereu o fasa elastica. Aceatsa instabilitate laterala pur si simplu am constat-o in timp ce ma intorceam de pe loc.

As mai avea o intrebare la dvs: Ce reprezinta de fapt o hematroza? Cum se formeaza si ce efecte (daunatoare?) are?

Va multumesc
Data: 30 mai 2013

Raspuns:

Buna ziua,

Hemartroza reprezinta prezenta sangelui intr-o articulatie.
Astfel lichidul articular (sinovial) isi modifica culoarea si proprietatile.
Hemartroza se formeaza prin leziunea unor vase de sange, in urma traumatizarii unor structuri (de obicei ligamentele) si, de obicei, semnifica faptul ca in articulatie s-a produs / exista o leziune.
Din aceasta cauza si datorita instabilitatii (plus limitarea flexiei si extensiei) v-am scris despre examenul RMN (exista suspiciunea de leziune a ligamentului incrucisat anterior, LIA sau LIAE)

Sanatate,

ATENTIE!  Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentarii:

Nu sunt comentarii

Adauga un comentariu:

*Important! Comentariile sunt moderate de Dr Gabriel Panait; deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.