Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt subiect (topic)
Forum 1731
20 februarie 2013
topic: ruptura LIA
programare artroscopie
Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt numar sau alta data
 anterior
Forum 1758
1 mai 2013
topic: entorsa genunchi
hemartroza
anteriorForum 1759
5 mai 2013
topic: ligamentoplastie LIA
recuperare
urmatorForum 1760
7 mai 2013
topic: condrom
formatiune metafizara
 urmatorul
Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente
Forum 1768
22 mai 2013
topic: ligamentoplastie LIA
pozitia tunel femural
Intreaba - Discuta -Raspunde

FORUM 1759 - recuperare dupa operatie LIA
Data: 5 mai 2013

Intrebare:

Hristos a inviat Domnule Doctor

Am o nelamurire in legatura cu recuperarea mea dupa operatie de LIA.
Am fost operat de LIA pe 4.03.2013 (metoda Keneth Jones) cu suruburi bioresorbabile.
Sper sa nu fi gresit denumirea metodei. (a fost corectata la publicare ~ smile!)
La doua saptamani adica 18.03.2013 am fost sa-mi scoata firele doctorul si a constatat ca genunchiul operat (drept) este ridicat (flexum - nota la publicare).
In tot acest timp am facut exercitii dupa un program dat de doctor.
Mentionez ca nu sunt o fire sportiva.
Mi-a recomandat sa-mi pun pe genunchi un saculet de nisip de 2-3 kg circa 1h pe zi si sa merg la recuperare.Am inceput recuperarea pe 20.03.2013 2 saptamani in Policlinica spitalului (10 zile) in paralel punind acasa nisp pe genunuchi. Dupa aceste 2 saptamani am inceput recuperarea la un cabinet privat de Kineto de pe 03.04.2013 pana pe 26.04.2013(18 zile lucratoare). De pe 27.04.2013 fac exercitii singur acasa. In paralel am pus circa 1h pe zi  un saculet de nisip de 3kg in reprize de 20 minute pe genunchi De pe 22.04.2013 merg zilnic la piscina. Fac exercitii in piscina mica dupa indicatiile kineto timp 80 minute aproximativ.
Nemultumirea mea ar fi urmatoarea
Nu am extensie totala oricat a-r fi de incalzit piciorul. Distanta dintre parchet si genunchi  (cand piciorul este in extensie) este de 2 degete.
Iar unghiul de flexie masurat de kineto dupa 8 saptamani este de 140 grade dupa ce am facut 1h de exercitii
Am deja 9 saptamani de la operatie si sunt ingrijorat.
In urma exercitiilor intense facute de kineto zilnic genunchiul parca se blocheaza.
Ceva ma retine la genunchi si nu pot indoi genunchiul cum trebuie. Este ca o febra musculara la picioare cand joci fotbal dupa o pauza foarte mare.
Doctorul mi-a recomandat sa transmit la kineto sa intaresc cvadricepsul dar nu vad legatura cu extensia piciorului si cu flexia lui.
Daca stau prea mult cu genunchiul indoit nu mai pot sa-l indrept , iar daca stau cu piciorul prea mult intins nu mai pot sa-l indoi.

Va multumesc.
Cu stimma.
Data: 10 mai 2013

Raspuns:

Buna ziua,

In ligamentoplastia prin metoda Keneth Jones cu suruburi bioresorbabile - neotendonul se recolteaza din tendonul rotulian.

La 9 saptamani de la interventie starea Dvs. este in limite acceptabile.

- recuperarea flexiei este buna;
- teoretic, extensia se va imbunatati progresiv in urmatoarele 2 luni (in situatia in care nu exista un flexum unilateral inainte de interventie - adica genunchiul nu facea extensia completa nici inainte);
- muschiul cvadriceps este esential pentru stabilizarea, stabilitatea si functionarea normala a genunchiului si de asemenea este primul care se atrofiaza in suferintele genunchiului. De aceea vi s-a recomandat tonifierea acestuia;
- medicul care v-a operat, daca considera oportun, va poate face o infiltratie intraarticulara cu o substanta vascoelastica.

Continuati cu incredere programul de recuperare si daca la 5 luni de la interventie inca aveti nemultumiri, se poate face un control RMN.

Sanatate,

ATENTIE!  Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentarii:

Nu sunt comentarii

Adauga un comentariu:

*Important! Comentariile sunt moderate de Dr Gabriel Panait; deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.