Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt subiect (topic)
Forum 1663
23 august 2012
topic: contuzie
traumatism glezna
(alte afectiuni)
Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt numar sau alta data
 anterior
Forum 1755
18 aprilie 2013
topic: durere genunchi
leziune de menisc si a LIA
anteriorForum 1756
24 aprilie 2013
topic: alte afectiuni
talasemie minora
urmatorForum 1757
30 aprilie 2013
topic: traumatism picior
fractura metatarsian I
 urmatorul
Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente
Forum 1800
17 octombrie 2013
topic: hepatalgie
hepatalgie de efort
Intreaba - Discuta -Raspunde

FORUM 1756 - talasemie minora
Data: 24 aprilie 2013

Intrebare:

Buna ziua.
Am un baietel in varsta de 11 ani. Acum 4 ani a fost diagnosticat cu talasemie minora. Intre timp, in ciuda faptului ca noi am fost incunostiintati ca este posibil sa nu reziste la efort sustinut,  a inceput sa mearga la o scoala de fotbal, la inceput am ales sa faca acest lucru in speranta ca va scapa de obsesia pentru calculator, si va invata sa socializeze sa isi faca prieteni. Toate au fost bune si frumoase numai ca de circa 1 an de zile mi-am dat seama ca pentru el a devenit o pasiune, in momentul de fata practica fotbalul, se antreneaza si joaca la fel ca si ceilalti copii si pot spune ca o face chiar foarte bine. I-am urmari antrenamentele si jocurile, rezista la efort perfect, nu are nici un moment probleme...... Problema mea este ca nu stiu ce sa fac in viitor, sa il incurajez sau nu in practicarea sportului de performanta ?
Daca are talasemie poate face sport de performanta ?
 Va multumesc anticipat.
Data: 8 mai 2013

Raspuns:

Buna ziua,

Talasemia minora este o anemie cronica cu transmitere genetica.

Se poate face sport de performanta cu talasemie?

La aceasta intrebare exista mai multe raspunsuri:

1. Un raspuns medical:
Teoretic, pacientii cu talasemie minora, asimptomatica ar putea face sport de performanta in conditiile unor evaluari periodice riguroase: hematologie, cardiologie, medicina interna daca inteleg riscurile medicale (si le accepta),  inclusiv faptul ca este posibil sa nu atinga "marea performanta" (atat datorita oxigenarii mai reduse cat si posibilitatii aparitiei complicatiilor).
In cazurile de talasemie cu forma intermediara sau majora sportul de performanta nici nu intra in discutie!

2. Un raspuns medico-legal:
Conform legislatiei in vigoare - va invit sa cititi Contraindicatiile medico-sportive definitive - pct.101 - persoanele cu anemie cronica nu vor fi avizate medico-sportiv.

In astfel de situatii este mai bine ca parintii sa sustina / incurajeze copii catre o viata normala, echilibrata, cu sport de placere si mai putin catre sportul de performanta.

Sanatate,

ATENTIE!  Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentarii:

Nu sunt comentarii

Adauga un comentariu:

*Important! Comentariile sunt moderate de Dr Gabriel Panait; deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.