Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt subiect (topic)
Forum 1692
4 noiembrie 2012
topic: traumatism genunchi
leziune menisc si LIA
Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt numar sau alta data
 anterior
Forum 1703
12 decembrie 2012
topic: medicamente
sport performanta
anteriorForum 1704
13 decembrie 2012
ruptura de menisc
urmatorForum 1705
18 decembrie 2012
topic: fractura
fractura scafoid

urmatorul
Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente
Forum 1714
14 ianuarie 2013
entorsa si instabilitate
Intreaba - Discuta -Raspunde

FORUM 1704 - traumatism genunchi - fotbal
Data: 13 decembrie 2012

Intrebare:

Buna ziua domnule doctor,

Va rog , sa ma ajutati cu cateva sfaturi. Am 36 ani, 1.78 inaltime si 93 kg., iar sport nu prea fac atat de mult.
Am jucat fotbal in data de 30.11.2012  si in timp ce sutam ,  piciorul stang fiind in aer cam la 1m de sol, cand cineva din spate a intrat din fuga, cu soldul in genunchiul meu stang, (de el este vorba).
Am auzit cum a parait tot genunchiul. Ma durea dar totusi am putut sa merg in el cam 100 m dupa care nu am vrut sa-l mai pun in pamant.
Am mers la spital mi s-a facut radiografie si mi s-a pus in atela gipsata piciorul pentru 2 saptamani. Mentionez ca la radiografie nu a reiesit ca am vreun os rupt,
concluzia medicului fiind ruptura de menisc urmand ca dupa cele doua saptamani de stat cu gipsul sa fac un RMN.Genunchiul se umflase putin.
Fiin in preajma sarbatorilor am fost programat pentru RMN dupa 07.01.2013, eu trebuind sa pastrez gipsul pana atunci. Am incercat sa stau in el si nu ma doare, nu pot sa-l indoi din pozitia culcat decat un sfert (dupa care se blocheaza si doare sub rotula spre interiorul genunchiului si pe exterior in partea de sus a rotulei) daca stau pe marginea patului se indoaie pana la jumate (mai mult nu am incercat )pot sa-l intind la loc singur, sa -l balansez,  nu simt nicio durere, ma doare cand apas sub rotula pe partea interioara a genunchiului, pe lateral spre exteriorul genunchiului (spre tibie) ma doare putin, in spatele genunchiului precizez ca nu ma doare.
Puteti sa-mi spuneti cat de grav este as putea sa scap fara operatie ? Se poate sa am ruptura de LIA ?
Va multumesc pentru rabdarea cu care ati citit aceste randuri si poate ma ajutati cu cateva sfaturi.

Cu respect,
S
Data: 14 decembrie 2012

Raspuns:

Buna ziua,

Din descrierea Dvs. ati suferit un traumatism forte de genunchi, probabil cu leziune de menisc.

Situatia este serioasa chiar daca nu au fost leziuni osoase!
Poate sa fie leziune de menisc, poate sa fie si leziune a ligamentului incrucisat dar cred ca este mai bine sa asteptati rezultatul examenului RMN inainte sa va ingrijorati si sa va ganditi la operatie!

Daca aveti recomandare de imobilizare pana in ianuarie, o orteza de genunchi poate sa va ofere confort in aceasta perioada.

Daca doriti, puteti reveni cu rezultatul examenului RMN - rog mentionati: Forum 1704.

Sanatate,

ATENTIE!  Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentarii:

Nu sunt comentarii

Adauga un comentariu:

*Important! Comentariile sunt moderate de Dr Gabriel Panait; deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.