Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt subiect (topic)
Forum 1625
2 iunie 2012
topic: hallux valgus
orteza cu atela
Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt numar sau alta data
 anterior
Forum 1698
18 noiembrie 2012
topic: ligamentoplastie LIA
redobindirea extensiei
anteriorForum 1699
26 noiembrie 2012
topic: displazie de sold
dureri genunchi si sold
urmatorForum 1700
27 noiembrie 2012
topic: sold in resort bilateral
sarcina si nasterea
 urmatorul
Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente
Intreaba - Discuta -Raspunde

FORUM 1699 -  genunchi
Data: 26 noiembrie 2012

Intrebare:

Buna ziua.
M-am nascut cu displazie de sold pe partea dreapta si nu a fost reparata complet.Nu ma deranjat cu nimic dar de cativa ani au inceput problemele.Soldul ma doare destul de des dar nu asta e problema cea mare. Genunchii sunt.O sa incerc sa explic totul dar sunt multe variabile si nu este usor.
La inceputerau doar dureri izolate  si am considerat ca e o forma de reumatism - nu am mers sa vad exact , dar provenind dintr-o zona friguroasa si toata familia avea dureri de oase am presupus ca e aceeasi problema. In ultimele luni am inceput sa fac analize pentru un diagnostic si am aflat ca de fapt nu am nici o forma de reumatism - exista o mica inflamatie in corp dar nu la genunchi.
In urma cu 3 ani pe timpul iernii am avut primele dureri acute.Incepea cu o durere usoara de genunchi si in 48 de ore durerea era atat de puternica incat nu mai puteam sa indoi genunchiul sau sa il tin intins. Am mers la spitalu de urgenta Floreasca la Ortopedie si nu au avut ce sa imi faca (astea au fost cuvintele doctorilor) decat sa imi puna piciorul in gips.Atunci am aflat ca rotulele ambilor genunchi sunt deplasata catre interior si revin la pozitia normala can piciorul este indoit la maxim sau foarte intins(nu stiu daca am explicat bine dar nu cunosc toti termenii medicali). Dupa vrep 2 zile durerea incepea sa dispara iar cand indepartam gipsul nu mai aveam problem - pana iarna urmatoare. Asta s-a intamplat in ultimi trei ani dar genunchii au alternat de la la an. Anul acesta am inceput sa am dureri de piciaore (sold si genunchi) din septembrie. De data aceasta nu a fost atat de rau incat sa se blocheze dar suntem in noiembrie si durerile nu au trecut. Cum tocmai am aflat ca durerile nu sunt de natura reumatica trebuie sa ma indrept din nou catre ortopedie.
De-a lungul anilor am facut ceva analize care sa imi dea un diagnostic concret dar nimic pana acm . Din pacate nu am reusit sa fac un RMN , CT sau chiar echografie in timpul crizelor dar am facut dupa.
primul CT pentru genunchiul drept a avut urmatorul rezultat :
 - discreta reducere in dimensiuni a condililor femurali externi bilateral
 - condilii femurali si platoul tibial cu contur net , cu structura osoasa omogena
 - leziune osteocondensanta relativ rotunda , avand diametrul de 7 mm , fara semnificatie patologica situata la nivelul condilului femural extern drept  , posterior (infart osos?)
 - rotula de dimensiuni normale , cu contur net si structura osoasa omogena bilateral
 - aplatizarea trohleei femurale bilateral
 - pensarea spatiului articular paleto-femural bilateral
 - ligamente patelare in pozitie normala
 - fara revarsat lichidian intraarticular

Concluzii: 1. Discreta hipoplazie de condili femurali bilateral
           2. Aplatizarea de trohlee femurala

Am mers dupa aceast CT la un ortoped si acesta mi-a recomandat consult reumatologic , Kinetoterapie cu tonifierea muschiului coapsei (n-am inteles pentru ce) , interventia chirurgical :Artroscopie (dar aceasta dupa ce fac exercitii fizice timp de trei luni si fac un nou control) .
Din pacate noi oamenii ascultam atata timp cat ne doare pentru ca dupa ce nu m-au mai durut piciarele nu am mai mers la control.(asta se intampla sfarsit 2011-inceput 2012)

De cand au aprut durerile in septembrie am facut si o echografie. Concluzia : Leziuni degenerative meniscale gr I-II , mai exprimate la nivelul CPMI - gr II-III.

INtr-un final as vrea sa stiu daca pot obtine undiagnostic cu aceste informatii si daca dumneavoastra imi puteti da macar o idee sa stiu despre ce este vorba pana ajung din nou la medic.

Va multumesc anticipat !!
Data: 28 noiembrie 2012

Raspuns:

Bună dimineaţa stimată domnişoară,
Pot înţelege situaţia cu care vă confruntaţi, din păcate sunt mai mulţi pacienţi în aceeaşi suferinţă cu dumneavoastră.
Medicina clasică nu întotdeauna reuşeşte să stabilească un diagnostic clar.
Întrebarea mea este dacă pentru dumneavoastră este impotant să aveţi un diagnostic sau să nu mai aveţi dureri?
Şi a doua întrebare: Ce sunteţi dispusă să faceţi pentru a vă vindeca definitiv?
Pentru astfel de situaţii se pot aplica tehnici de vindecare preluate din Metamedicină şi Metahealing. Pentru detalii aveţi datele mele de contact.
Vă doresc multă sănătate!

Dr Paula Drosescu
Associate Certified Coach ICF

ATENTIE!  Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentarii:

Nu sunt comentarii

Adauga un comentariu:

*Important! Comentariile sunt moderate de Dr Gabriel Panait; deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

Cabinet Alternative Iasi

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.