Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt subiect (topic)
Forum 1590
11 aprilie 2012
topic: suprasolicitare
mialgie toracica post-traumatica
Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt numar sau alta data
 anterior
Forum 1684
19 octombrie 2012
topic: luxatie patela
patela alta
anteriorForum 1685
22 octombrie 2012
topic: rinichi de efort
hematurie
urmatorForum 1686
26 octombrie 2012
topic: periostita tibiala
shin splints
 urmatorul
Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente
Forum 1746
29 martie 2013
topic: suprasolicitare
analize laborator
Intreaba - Discuta -Raspunde

FORUM 1685 -efecte adverse dupa alergare pe distanta lunga si efort intens
Data: 22 octombrie 2012

Intrebare:

Buna ziua!

Numele meu este M.C., am 36 de ani, o inaltime de 185 cm si o greutate de aprox. 88 kg. Nu stiu sa am probleme de sanatate.

De cateva luni de zile am inceput sa fac putina miscare zilnica prin scurte reprize de jogging. Treptat rezistenta fizica la alergare s-a marit astfel incat am inceput sa maresc din ce in ce mai mult distanta alergata.

Problema a aparut acum cateva zile cand am alergat pentru prima data o distanta de semimaraton. Dupa acest efort intens, dincolo de oboseala excesiva pe care o resimteam (ceea ce era si normal), am constatat faptul ca dupa acest antrenament urina a fost de culoare rosie, ceea ce m-a ingrijorat putin. Mentionez ca m-am hidratat destul de bine prin consumarea aproape a unui litru de apa.

Intrebarea mea: este normala aceasta situatie dupa un efort fizic atat de intens? Daca este normal, ar insemna ca pe viitor pe masura ce voi mari distanta alergata (sper sa particip in viitorul apropiat la o cursa de maraton) ar trebui sa ma astept la astfel de episoade dupa fiecare alergare pe distanta lunga?
Este aceasta o problema specifica maratonistilor care se va regla in timp?

Mentionez ca pana acum nu am mai avut vreo problema de acest gen.

Va multumesc !
Data: 25 octombrie 2012

Raspuns:

Buna ziua,

Aparent este vorba de un episod de hematurie de efort - aceasta in conditiile in care nu ati ingerat divese alimente (substante) care coloreaza urina (accentuat de concentratia urinei postefort).

Exista notiunea de "rinichi de efort" - aceasta semnificand faptul ca in cursul eforturilor fizice excesive, apare o suferinta renala (nefropatie tranzitorie de efort) determinata in principal de acidoza si scaderea irigatiei renale.
Rinichiul de efort se manifesta (in principal) prin proteinurie (prezenta proteinelor in urina) si microhematurie (hematurie microscopica = prezenta in urina a elementelor sangvine dar fara modificari de aspect ~ culoare) dar se poate ajunge pana la insuficienta renala acuta.
Macrohematuria (hematuria macroscopica = prezenta sangelui in urina in cantitate suficienta ca sa modifice culoarea urinei), este un eveniment care poate semnifica prezenta unei afectiuni latente!

Este recomandat sa consultati un nefrolog - pentru o evaluare a functiei renale si apoi un medic de medicina sportiva,  inainte de a ajunge ... la maraton.

Sanatate,

ATENTIE!  Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentarii:

Nu sunt comentarii

Adauga un comentariu:

*Important! Comentariile sunt moderate de Dr Gabriel Panait; deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.