Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt subiect (topic)
Forum 1630
8 iunie 2012
topic: articulatia genunchiului
durere ... continuam?
Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt numar sau alta data
 anterior
Forum 1663
23 august 2012
topic: contuzie
traumatism glezna
(alte afectiuni)
anteriorForum 1664
29 august 2012
topic: articulatia genunchiului
cracmente - zgomote
urmatorForum 1665
31 august 2012
topic: ligamentoplastie LIA
este necesara?
 urmatorul
Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente
Forum 1683
19 octombrie 2012
topic: luxatie patela
hidartroza
Intreaba - Discuta -Raspunde

FORUM 1664 - Pocnituri genunchi
Data: 29 august 2012

Intrebare:

Buna ziua, in data de 26 mai la un concurs de alergare montana am cazut cu genunchiul drept pe o piatra. Nu am simtit atunci durere prea mare. S-a invinetit un pic sub rotula si in stanga ei (pe interior). Nu am simtit atunci nici un disconfort in afara de acea vanataie.
In zilele urmatoare am continuat sa alerg insa dupa fiecare antrenament genunchiul imi pocnea si simteam o durere in spatele rotulei, durere care disparea dupa 1-2 ore. Am redus antrenamentele dar durerea a inceput sa creasca. Am intrerupt alergarea pe data de 7 iunie.
Am fost la un medic ortoped si in urma consultatiei mi-a spus ca precis e vorba de o tendinita. A exclus varianta meniscului sau alte probleme si mi-a spus ca dupa o luna pot sa reincep usor antrenamentele. Am asteptat totusi 2 luni pana pe data de 10 august. In tot acest timp nu am avut nici un fel de dureri sau probleme.
Dupa ce am reluat antrenamentele usor, la cateva zile pocnitura din genunchi de dupa antrenament a reaparut insa nu simt durere. Dupa o jumatate de ora de la incetarea antrenamentului pocnitura dispare.
Ce ar putea sa fie ? E ok sa continui alergarile? Daca alerg distante mici pocniturile sunt mai slabe iar daca distanta/intensitatea e mai mare si pocniturile la indoirea genunchiului cresc.
Practic genunchiul pocneste doar daca il indoi la mai mult de 90 de grade. Insa nu am remarcat sa se agraveze ceva.
Ce ma sfatuiti sa fac in continuare?
Va multumesc
Data: 2 septembrie 2012

Raspuns:

Buna ziua,
Cracmentele, zgomotele articulare sau pocniturile articulare neinsotite de alte manifestari (durere, inrosire, marire de volum, limitare flexie sau extensie) nu au semnificatie.
Totusi, avand in vedere istoricul: traumatismul si diagnosticul de tendinita, un recontrol medical (sau o a doua opinie) este indicat inainte de a continua activitatea sportiva.
Sanatate,

ATENTIE!  Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentarii:

Nu sunt comentarii

Adauga un comentariu:

*Important! Comentariile sunt moderate de Dr Gabriel Panait; deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.