Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt subiect (topic)
Forum 1636
18 iunie 2012
topic: discopatie
prolaps disc L4 si L5
Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt numar sau alta data
 anterior
Forum 1644
10 iulie 2012
topic: alte afectiuni
durere abdominala
anteriorForum 1645
15 iulie 2012
topic: hernie de disc
tenis de masa
urmatorForum 1646
16 iulie 2012
topic: fractura
fractura calcaneu
 urmatorul
Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente
Forum 1689
31 octombrie 2012
topic: hernie de disc
prolaps L5 cu protuzie
Intreaba - Discuta -Raspunde

FORUM 1645 - pot juca tenis de masa dupa operatia de hernie de disc?
Data: 15 iulie 2012

Intrebare:

buna ziua

am fost operat de hernie de disc L5-S1 acum 2 saptamani la neurochirurgie ... si acum urmez repaosul de 3 saptamani la pat prescris de medic.  mentionez ca stand la casa ma misc zilnic cam 5-10 minute la intervale de 2-3 ore ( desi nu mi-a spus nimeni!), durerea in spate e minima, nu fortez nimic, nu car, nu ridic, ma misc cu atentie.  intrebarea mea era daca recuperarea decurge bine ce fac dupa cele 3 saptamani de repaos adica concediul medical prescris? evident ca il voi prelungi dar cum fac cu miscarea, iar cea mai importanta intrebare este dupa cat timp ma pot reapuca de jucat tenis de masa si daca am voie!
mentionez ca sportul acesta il practicam zilnic dupa serviciu ( inainte de operatie si cam de un an intensiv) si 6-7 zile pe saptamana, 2-3 ore pe zi, fara fortari ci ca una din putinele metode elegante de a face sport ( am 40 ani).ma ingrijoreaza in schimb faptul ca la tenis de masa se utilizeaza si miscari de rotatie ale trunchiului la anumite lovituri,iar medicul neurochirurg care m-a operat mi-a raspuns sec ca de tenis vorbim peste 2 luni.
pe internet circula diverse variante de recuperare dar dupa anumite intervale (exercitii wiliams) ce difera de la individ la individ. sunt obligatorii??  la cat timp dupa operatie se fac? mentionez ca serviciul meu presupune zilnic miscare ( service la centrale termice deci carat maxim o trusa de scule de 7-8 kg) si nu realizez in cat timp ma pot reintoarce la treaba ( sunt constient de treaba cu ridicatul /atentie sporita/etc)
de asemenea am gasit multe indicatii despre inot pe spate dar la cat timp de la operatie pot sa fac acest lucru?
va intreb dupa cat timp pot conduce masina mai ales ca peste o luna am planificat un drum de 1500 km?
 va multumesc anticipat pentru raspuns.
cu stima,
d
Data: 16 iulie 2012

Raspuns:

Buna ziua,
Dupa cele 3 saptamani de repaus urmeaza (cu acordul medicului operator) inca 3 saptamani de recuperare, in special kinetoterapie.
Programul Williams este indicat si nu e obligatoriu! Acesta trebuie adaptat (de catre kinetoterapeut( fiecarui caz in parte.
Dupa 3 luni de la interventie se poate lua in discutie reluarea activitatii sportive - tenis de masa - dar depinde de evolutie ... foarte frumos a spus medicul Dvs. "de tenis vorbim peste 2 luni". In schimb inotul pe spate poate fi practicat dupa perioada de recuperare (la 6 saptamani de la interventie).
Partea cu sofatul trebuie sa o discutati cu medicul neurochirurg (eu nu stiu daca exista sau nu deficite neurologice) si in plus distanta este cam mare ... dar nu e imposibil daca aveti o masina cu suspensie "soft", scaun reglabil lombar si inca un sofer.
Sanatate

ATENTIE!  Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentarii:

26 ian 2016
daniel:
La cat timp dupa operatia de hernie de disc lombara pot conduce autoturismul. Multumesc

Adauga un comentariu:

*Important! Comentariile sunt moderate de Dr Gabriel Panait; deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.