Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt subiect (topic)
Forum 1634
16 iunie 2012
topic: entorsa
fisura - fractura
Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt numar sau alta data
 anterior
Forum 1638
21 iunie 2012
topic: leziune musculara
perete abdominal
anteriorForum 1639
26 iunie 2012
disjunctie acromio-claviculara
urmatorForum 1640
27 iunie 2012
topic: traumatism genunchi
leziuni liniare LIA
 urmatorul
Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente
Forum 1678
9 octombrie 2012
ruptura ligament talofibular
Intreaba - Discuta -Raspunde

FORUM 1639 -  disjunctie acromio-claviculara netratata
Data: 26 iunie 2012

Intrebare:

Acum 10 luni mi-am suprasolicitat umarul si am facut disjunctie acromio-claviculara grad 1.Problema e ca am continuat sa fac sport si dupa 2 zile a inceput sa ma doara ma luat antiinflamatoare putine dupa dar  
nu mi-am imobilizat mana in fasa .la 7 luni am luat a... dar degeaba. La 8 luni am luat suplimente si m-am simtit mai bine insa acum am ramas cu o instabilitate a bratului.
Humerusul se duce mai jos si mai in fata lucru care ma doare rau mai ales in zona tendoanelor). Desi imi pot misca mana oricum si pot face efort durerea nu cedeaza nicicum doar daca imi imobilizez mana in ceva. Unii mi-au zis sa o rup din nou si sa ma tratez cum trebuie dupa .Am facut fizioterapie si acum fac acupunctura cu laser dar chiar daca o pot folosi ma doare tot timpu destul de rau. Se mai poate face ceva acum si operatie daca e nevoie ca sa se "repare" instabilitatea bratului sau sa continui cu tratamente conservatoare sa vad ce iese desi ma indoiesc. Nu ma astept la vreun tratament miraculos dar ma doare destul de rau si nu as vrea sa fiu fortat sa aplic "ultima solutie" pardon de expresie in conditia in care il pot folosi oricum chiar sa si dorm pe el
Imi puteti da un sfat?
Multumesc anticipat.
Data: 2 iulie 2012

Raspuns:

Bună seara,
îmi pare rău pentru usferința dumneavoastră - este expresia tipică a nu face lucrurile așa cum o cere algoritmul medical.
În această situație singurul lucru pe care pot să vi-l recomand este să mergeți la o consultație la un medic ortoped în vederea stabilirii bilanțului funcțional.

Multă sănătate!

Dr Paula Drosescu
Associate Certified Coach ICF

ATENTIE!  Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentarii:

Nu sunt comentarii

Adauga un comentariu:

*Important! Comentariile sunt moderate de Dr Gabriel Panait; deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

Cabinet Alternative Iasi

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.