Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt subiect (topic)
Forum 1627
5 iunie 2012
topic: discopatie
interpretare RMN
Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt numar sau alta data
 anterior
Forum 1635
18 iunie 2012
topic: nutritie
ingrasare
anteriorForum 1636
18 iunie 2012
topic: discopatie
prolaps disc L4 si L5
urmatorForum 1637
20 iunie 2012
topic: entorsa grava
ruptura de ligamente incrucisate
 urmatorul
Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente
Forum 1645
15 iulie 2012
topic: hernie de disc
tenis de masa
Intreaba - Discuta -Raspunde

FORUM 1636 - prolaps disc L4 si L5
Data: 18 iunie 2012

Intrebare:

Buna ziua domnule doctor.
Ma numesc ... si sunt din ....Am fost cu fetita mea in varsta de 11 ani la dvs.la control la sfarsitul lunii februarie As dori mai intai sa va multumesc pentru grija si atentia acordata precum si pentru profesionalismul de care a-ti dat dovada.
Fetita mea a practicat inot de performanta si am venit la dvs cu problema ei medicala pe care am depistat-o la sfarsitul lunii ianuarie.In urma consultului dvs a-ti hotarat ca are nevoie de kinetoterapie si inot doar pe spate fara efort timp de sase luni. Am urmat intocmai sfatul dvs.,dar in urma cu cca.doua saptamani a durut-o spatele si ii amorteau picioarele asa ca am fost nevoita sa merg sa o iau de la scoala din timpul orelor.Este normal sa o mai doara? practic ea se afla la jumatatea tratamentului.In cele din urma i-am facut un rmn.As vrea sa va sciu diagnosticul primului rmn si celui de-al doilea pentru a putea confrunta. Din pacate nu am putut face si o radiografie in ortostatism asa cum ar fi fost normal deoarece nu au trecut cele sase luni de la cea anterioara.Primul rmn este citit de dl. doctor ..;Accentuarea lordozei lombare. prolaps disc l4 fara stenoze foraminale si fara compresiuni radiculare. Prolaps disc l5 fara stenoze foraminale si fara compresiuni radiculare.fara modif.la nivelul corpilor vertebrali. Fara malformatii congenitale.fara stenoze de canal spinal fara modificari de aliniament a corpilor vertebr. lombari, fara semne de scolioza fara fracturi si fara formatiuni tumorale.As vrea sa mentionez ca are scolioza cervicala de 10 grd problema care s-a vazut din radiografia pe care v-am aratat-o la control. Cel de-al doilea rmn l-am facut pe doua regiuni si este citit de catre d-na doctor .... Usoara scolioza cervico-toracala dextro-convexa si toraco-lombara dextro-concava. Fara modif de aliniment al corpilor vertebrali cervicali si lombari.fara anomalii patologice de semnal la nivelul maduvei osoase a corpilor vertebrali cervicali si lombari.Fara semne de degenerare discala. Minim prolaps l4 fara compresiuni radiculare. Minim prolaps l5 cu minima atingere radiculara l5 bilateral extraforaminal. Fara hernii discale cervicale sau toracale. Fara stenoze foraminale sau compresiuni semnificative radiculare. Cordonul medular C1-t4 conul medular si fillum terminale cu aspect rm in limite normale.Fara linii de fractura si fara formatiuni tumorale.concluzie; Usoara scolioza cervico-toracala dextro-convexa si toraco-lombara dextro-concava. Cu permisiunea dvs v-as putea trimite cele doua rmn numai sa- mi spuneti pe ce adresa si un lucru va mai spun si inchei si anume ca ... a crescut de atunci cu 4 cm exat asa cum a-ti preconizat, lucru de care ne bucuram foarte tare.
Va multumesc si va raman profund recunoscatoare.
Data: 20 iunie 2012

Raspuns:

Buna ziua,

Nu este normal sa o doara!
Verificati ce a facut copilul la scoala (inclusiv la ora de sport) sau la gimnastica / inot in saptamana precedenta aparitiei simptomelor ... acolo este cauza! Pentru mai multe detalii va recomand un articol pe care l-am scris in acest an: Sportul la scoala si recomandarile medicale

Puteti trimite investigatiile pe adresa din Formularul de contact, utilizand un sistem de transfer.

Sanatate

ATENTIE!  Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentarii:

Nu sunt comentarii

Adauga un comentariu:

*Important! Comentariile sunt moderate de Dr Gabriel Panait; deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.