Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt subiect (topic)
Forum 1617
24 mai 2012
topic: articulatia genunchiului
pozitia joasa a patelei
Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt numar sau alta data
 anterior
Forum 1619
25 mai 2012
topic: scolioza
scolioza operabila
anteriorForum 1620
25 mai 2012
accidentare fotbal
urmatorForum 1621
28 mai 2012
topic: ligamentoplastie LIA
recuperare in bazin
 urmatorul
Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente
Forum 1630
8 iunie 2012
durere ... continuam?
Intreaba - Discuta -Raspunde

FORUM 1620 - accidentare la genunchi - fotbal
Data: 25 mai 2012

Intrebare:

Buna seara .

Domnule Doctor, ma numesc R D. si  practic fotbal. Am suferit o accidentare la genunchiul drept si va solicit parerea in legatura cu aceasta problema .
In urma cu 2 luni ma-m accidentat in timpul unui meci amical. Am incercat sa ajung inaintea unui adversar la minge si din alergare am calcat stramb,piciorul drept mi-a ramas in pamant si sa auzit ca o ,,pocnitura,, care a venit din genunchi.
Am fost la spital si mi-au dat niste pastile anti-inflamatorii si un unguent , dar degeaba nu imi revin.
Problema este ca piciorul drept nu il pot indrepta ca pe cel stang,iar daca incerc sa ma aplec , imi iese in partea dreapta a genunchiului o umflatura .
V-as ruga sa-mi spuneti oponia, sugestia Dumneavoastra asupra problemei mele  daca doriti.

Va  multumesc anticipat!
Data: 29 mai 2012

Raspuns:

Buna ziua,
Regret sa va anunt, dar din descrierea Dvs. reiese faptul ca ati ramas cu un flexum de genunchi (nu mai puteti indrepta genunchiul) dupa accidentare, iar acesta este frecvent asociat cu leziuni interne ale genunchiului (deseori menisc), situatie care impune consultatie si tratament ortopedico-chirurgical.
Sanatate

FORUM 1620 - accidentare la genunchi - fotbal
Data: 29 mai 2012

Intrebare:

Buna seara Domnule Doctor .
Multumesc pentru ca mi-ati raspuns la mesajul FORUM 1620 - accidentare la genunchi - fotbal
Mai am o singura intrebare si daca puteti sa imi raspunde-ti ...acest ,,flexum de genunchi,, se  poate trata doar prin operatie ?

Va multumesc frumos inca o data pentru raspuns !

O seara cat mai placuta !
Data: 30 mai 2012

Raspuns:

Buna ziua,
Flexumul de genunchi este o stare, situatie sau constatare a medicului, exact cum as spune ca genunchiul este in flexie; mai greu poate fi considerat un diagnostic.
Diagnosticul este reprezentat de cauza ... care poate fi o leziune de menisc.
Pe scurt, in interior exista "ceva" care impiedica extensia genunchiului prin blocare mecanica.
Acest "ceva" trebuie identificat, apoi discutam de tratament.
Este adevarat ca am avut cateva cazuri in care inflamatia consecutiva entorsei /  traumatismului a produs o dificultate de extensie (blocare), asemanatoare flexumului, dar aceasta a "cedat" in mai putin de doua luni de tratament.
Sanatate

ATENTIE!  Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentarii:

Nu sunt comentarii

Adauga un comentariu:

*Important! Comentariile sunt moderate de Dr Gabriel Panait; deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.