Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt subiect (topic)
Forum 1602
3 mai 2012
topic: osteonecroza
necroza de cap femural
Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt numar sau alta data
 anterior
Forum 1610
9 mai 2012
topic: articulatia genunchiului
durere genunchi
anteriorForum 1611
9 mai 2012
topic: osteocondrita
osteocondrita calcaneana
urmatorForum 1612
16 mai 2012
topic: ruptura menisc
meniscectomie subtotala
 urmatorul
Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente
Forum 1622
30 mai 2012
topic: osteonecroza
necroza semilunar
Intreaba - Discuta -Raspunde

FORUM 1611 -  osteocondrita calcaneana bilaterala
Data: 9 mai 2012

Intrebare:

Buna ziua;
Sunt mama unei fetite de 5 ani;de aprox o luna copila calca gresit pe piciorul stang acuzand dureri daca calca corect pe talpa. Am fost la ortoped cu ea si acesta a diagnosticat-o cu osteocondrita calcaneana bilaterala in urma unei radiografii; spunand ca nu exista un tratament decat repausul. Mentionez caci copila nu face nici un fel de sport sau efort indelungat care sa cauzeze acest diagnostic din ceea ce m-am documentat eu despre aceast diagnostic
Va multumesc!
Data: 15 mai 2012

Raspuns:

Bună diminața,
Din ceea ce am citit nu am identificat întrebarea care-mi este adresată.
Da, în cazul unui astfel de diagnostic este important repausul, evitarea traumatismului mecanic.
În plus:
- masaj local cu un antinflamator,
- schema OMS: 10 zile cu un preparat de calciu, apoi, 15 zile un preparat de magneziu - pe toată durata tratamentului vitamina D.
În afara tratamentului medicamentos vă sugerez ca să-i oferiți fetiței mai multă afectivitate, să fiți mai puțini critici, ca părinți, sau să-i explicați mai mult cerințele dumneavoastră și ce doriți prin ceea ce cereți - există o corelație directă între modul cum percepe cineva o cerință / o voce dură - emoția care se produce în corpul persoanei - dezechilibrul energetic - boală: acest lanț explică de ce apar unele afecțiuni și de ce unele boli nu pot fi tratate prin medicamente sau de ce altele se rezolvă așa de repede. Pe de altă parte, ar fi util ca să vă creșteți stima de sine. (începând din luna iunie voi demara un program despre impactul emoțiilor în viața noastră, cum anumite emoții generează anumite îmbolnăviri, localizarea acestora la nivelul segmentelor corpului, cum putem să le gestionăm, deci, vă invit fie să luăm legătura fie să urmăți programul care va fi afișat și pe acest site)
Multă sănătate!

Dr Paula Drosescu
Associate Certified Coach ICF

ATENTIE!  Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentarii:

Nu sunt comentarii

Adauga un comentariu:

*Important! Comentariile sunt moderate de Dr Gabriel Panait; deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

Cabinet Alternative Iasi

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.