Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt subiect (topic)
Forum 1540
14 februarie 2012
topic: entorsa genunchi
 ruptura partiala LCM
Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt numar sau alta data
 anterior
Forum 1590
11 aprilie 2012
topic: suprasolicitare
mialgie toracica post-traumatica
anteriorForum 1591
11 aprilie 2012
topic: entorsa genunchi
leziune LCI
urmatorForum 1592
16 aprilie 2012
topic: fractura
fractura de cot
 urmatorul
Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente
Forum 1615
17 mai 2012
topic: entorsa
entorsa genunchi
Intreaba - Discuta -Raspunde

FORUM 1591 - entorsa genunchi stang cu leziune LCI (ligament colateral intern)
Data: 11 aprilie 2012

Intrebare:

Buna ziua . In urma cu cateva zile am fost la fotbal pe sintetic si am tras tare pe langa minge . A inceput sa ma doare puternic picioru iar a doua zi am mers la doctorul ortoped. Acesta mi-a spus ca am "Entorsa genunchi stang cu leziune LCI" . As dori sa stiu cat timp trebuie sa fac repaus si cand ma pot reintoarce la antrenamente, iar apoi ce tip de recuperare sa fac.
Multumesc !
Data: 14 aprilie 2012

Raspuns:

Buna ziua,
Principii de tratament in cazul entorselor de genunchi cu leziune LCI  (ligament colateral intern):

Tratament initial - repaus sportiv absolut minim 30 zile:
- imobilizare in aparat gipsat sau orteza fixa 7-14 zile;
- fizioterapie;
- tratament medicamentos local si general;
- kinetoterapie de intretinere;

Tratament de recuperare - repaus sportiv relativ 30 zile:
- orteza mobila de genunchi (articulata) - cu protectia LCI (30-60 zile)
- kinetoterapie;
- fizioterapie (seria a II-a).

Durata totala tratament: 30 - 90 zile daca nu sunt alte leziuni.
In functie de evolutie poate fi util si un examen RMN.
Sanatate,

ATENTIE!  Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentarii:

18 apr 2015
Tudor Cristian:
Buna ziua
Am suferit o accidentare la fotbal cand un "adversar" a intrat in soldul meu dezechilibrandu-ma, eu cazand cu piciorul stng sub mine am auzit o pocnitura la genunchi si o durere groaznica, neputand intinde piciorul, ulterior neputand indoi genunchiul, din cauza durerii. Am fost la urgente doar a doua zi, am facut o radiografie si pe fisa de UPU doctorul a scris "entorsa genunchi cu intindere / insertie disfala LCI", nu stiu daca asa scrie "insertie disfala", (distala - nota admin) asa am dedus eu din scrisul medicului, iar verbal mi-a spus ca am o entorsa de genunchi cu intindere de ligamente colaterale inferioare si ruptura catorva fire din ligament. Mi sa pus piciorul in gips pentru 14 zile si in fiecare zi am facut cate o injectie cu fraxiparine 0,4 ml in burta. In perioada cu gips nu am avut dureri si probleme in a calca pe picior. Dupa 14 zile, dupa ce mi s-a scos gipsul doctorul(altul fata de cel de la urgente) mi-a spus ca genunchiul arata bine, chiar daca eu il vedeam umflat fata de celalalt, a zis ca e ok, sa ma dau jos si sa merg linistit acasa, sa fac exercitii de recuperare si tonifiere a musculaturii piciorului. Cand m-am dat jos din pat si am calcat pe picior am simtit ***** mi-a fugit genunchiul si am simtit aceasi durere groaznica, ca in ziua accidentarii. Atunci doctorul mi-a spus sa fac un RMN ca s-ar putea sa fie nevoie de operatie. Acum este a doua zi de cand am scos gipsul si mie mi-e frica sa calc cu incredere pe picior, mai ales ca am inca dureri si senzatii de genunchi nesigur, plus ca este inca destul de umflat. Am o orteza care imi tine pe lateral si sus - jos genunchiul si asa ma pot deplasa, destul de greoi, altfel doar cu carje si cu frica sa nu-mi scape genunchiul.
Ce sfaturi imi dati, sunt eu prea fricos sau e mai grav decat mi-am inchipuit initial?
Credeti ca e caz de operatie? E posibil ca dupa ce mi-am scos gipsul si am simtit durerile si plecarea genunchiului sa se fi agravat ligamentele?

18 apr 2015
Dr Gabriel Panait:
Buna ziua,
Este recomandat sa faceti RMN-ul.
Da, poate fi vorba si de o ligamentoplastie LIAE.
Sanatate,

Adauga un comentariu:

*Important! Comentariile sunt moderate de Dr Gabriel Panait; deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.