Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt subiect (topic)
Forum 1580
2 aprilie 2012
topic: pubalgie
pubalgia sportivului
Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt numar sau alta data
 anterior
Forum 1587
7 aprilie 2012
topic: condropatie
condromalacie rotuliana
anteriorForum 1588
9 aprilie 2012
infiltratii
urmatorForum 1589
9 aprilie 2012
topic: fractura
fractura radius
 urmatorul
Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente
Forum 1657
13 august 2012
dureri inghinale
Intreaba - Discuta -Raspunde

FORUM 1588 - pubalgie - infiltratii
Data: 9 aprilie 2012

Intrebare:

Am fost diagnosticat cu pubalgie. Am facut repaus 3 luni si nimic cum fac miscari mai bruste sau necontrolate ma ia durerea. Durerea este in zona abdomenului inferior. Am citit aici ca pt vindecare mai rapida se fac infiltratii. As dori sa stiu dc se fac la dumneavoastra si la ce pret. Trebuie sa fac mai multa pauza sau sa iau anumite medicamente. Acum fac niste exercitii pentru intarirea abdomenului si iau f... si m....
Multumesc.
Data: 10 aprilie 2012

Raspuns:

Buna ziua,
Pubalgia sportivului este o afectiune destul de rara si as putea spune relativ specifica fotbalului.
Aceasta apare doar la anumiti indivizi, cel mai probabil in legatura cu anumiti factori locali (insuficienta musculara pe anumite grupe musculare in regiune, elasticitatea redusa) si de antrenament (lipsa incalzirii sau a stretchingului regulat).
Pubalgia are reputatia ca se amelioreaza extrem de greu (luni) - probabil si pentru faptul ca kinetoterapia este indicata doar la sfarsit ... dupa un repaus foarte prelungit si alte tratamente, printre care si infiltratiile locale.

Care este "locul" infiltratiilor locale cu substante antiinflamatorii (si anestezice) in tratamentul pubalgiei?

In opinia mea infiltratiile locale cu substante antiinflamatorii in pubalgie reprezinta o terapie de "suport", alaturi de laserterapie, tratamentul medicamentos general si local (aplicatii locate de creme si geluri), pentru repausul sportiv specific si kinetoterapie (baza tratamentului).

Eficacitatea infiltratiilor locale este de la excelent la foarte redusa, dar efectul este limitat in timp si este necesar ca aceasta forma de tratament sa fie sustinuta de ... kinetoterapie si corectarea deficientelor programului de antrenament!

Problema este ca majoritatea sportivilor nu inteleg acest lucru! (multi cred ca faci o injectie si gata ... a doua zi esti pe teren ... ca nou!).

Ca urmare eficacitatea tratamentului (infiltratiilor locale) scade ... substantial.
Daca luam in considerare si potentialele incidente, accidente si potentiale urmari:
- reactie generala la substanta injectata;
- reactia locala la substanta injectata;
- risc de necroza locala si de ruptura de tendon (chiar daca substantele nu se injecteaza in tendon ci peritendinos),
rezulta (opinia mea) ca infiltratiile sunt "rezervate" doar in anumite situatii ... si de aceea eu nu am introdus infiltratiile pe lista mea de servicii - raportul risc-beneficii este redus si pentru pacient si ... pentru medic!
Sanatate,

ATENTIE!  Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentarii:

Nu sunt comentarii

Adauga un comentariu:

*Important! Comentariile sunt moderate de Dr Gabriel Panait; deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.