Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt subiect (topic)
Forum 1565
12 martie 2012
topic: condropatie
leziuni condrale grad IV
Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt numar sau alta data
 anterior
Forum 1586
6 aprilie 2012
topic: discopatie lombara
durere sold
anteriorForum 1587
7 aprilie 2012
topic: condropatie
condromalacie rotuliana
urmatorForum 1588
9 aprilie 2012
topic: pubalgie
infiltratii
 urmatorul
Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente
Forum 1594
19 aprilie 2012
topic: condromalacie
leziuni menisc & condromalacie
Intreaba - Discuta -Raspunde

FORUM 1587 - condromalacie rotuliana
Data: 7 aprilie 2012

Intrebare:

Buna ziua,

Am si eu o problema la genunchiul stang. Am 22 de ani, sex M si sunt "sportiv de weekend" (mers pe munte si alpinism usor). De aproximativ un an de zile resimt dureri atunci cand solicit genunchiul (atunci cand acesta este in flexie si este nevoit sa suporte o greutate mai mare). Durerile au inceput cand coboram (in alergare) trasee pe munte.

In perioada decembrie-februarie am facut o pauza de la activitatile montane. La mijlocul lui februarie am inceput sa merg la panoul de catarare, unde am inceput (dupa un timp) sa simt dureri acute la urcare.

In urma cu 3 saptamani, dupa un jogging in parc, situatia s-a inrautatit dramatic. Ma durea inclusiv la urcatul si coboratul treptelor. La momentul actual resimt dureri inclusiv la mers (daca nu port fasa) si chiar cand incerc sa il flexez normal.

La primul doctor am fost in septembrie, mi-am facut radiografie si a spus ca pare ca rotura ar avea un mic joc si mi-a recomandat fasa mai ales cand fac efort.
Intre timp mi-am facut si un RMN si un tomograf, analize cu care am fost la alti 2 medici: primul a spus ca am "SINDROM DE HIPER PRESIUNE ROTULIANA" si "CONDROMALACIE ROTULIANA" si mi-a recomandat D...a si C....x; mentionez ca am luat si A...p si nu a avut niciun efect. Al doilea medic a spus ca nu vede absolut nimic pe analize si spera ca la o artroscopie ulterioara sa poata vedea ce am.
ps: Durerile le resimt in zona rotulei (in spatele acesteia), in partea ei inferioara. De asemenea, de trei saptamani (de cand s-a inrautatit grav starea genunchiului) imi trosneste la 15-20 min cand il flexez; mentionez ca pana acum nu imi trosnea deloc.
Astept si parerea si sfaturile dvs.
Multumesc,
A
Data: 9 aprilie 2012

Raspuns:

Buna ziua,
Sindromul de hiperpresiune rotuliana si condromalacia asociata beneficiaza de urmatoarele modalitati terapeutice:
- fizioterapie in cazul durerilor accentuate si tratament medicamentos;
- ortezare - exista orteze de genunchi care stabilizeaza (pasiv) rotula (imaginea alaturata);
- kinetoterapie - pentru stabilizarea activa a patelei;
- repozitionarea (chirurgicala) a patelei.
Pentru mai multe detalii este necesara o consultatie.
Sanatate,

ATENTIE!  Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentarii:

Nu sunt comentarii

Adauga un comentariu:

*Important! Comentariile sunt moderate de Dr Gabriel Panait; deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.