Acest website utilizeaza cookies! Despre confidentialitate!. Close (auto)
www.pansportmedical.ro
Policlinica Vitan - Cabinetele Medicale Grupate Vitan
Newsletter Medicina Sportivawww.medicinasportiva.ro
Societatea Romana de Medicina Sportiva

HOME CONTACT DESPRE NOI
FORUM Cum sa?...

Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt subiect (topic)
Forum 1448
5 octombrie 2011
topic: condropatie - condromalacie
leziune menisc operata
Forum MedicinSportiva.Ro
Alege alt numar sau alta data
 anterior
Forum 1487
15 decembrie 2011
topic: cardiologie sportiva
BAV grad II Mobitz 1
anteriorForum 1488
16 decembrie 2011
topic: condropatie
defect cartilaginos condil femural
urmatorForum 1489
16 decembrie 2011
topic: leziune musculara
ruptura de muschi pectoral
 urmatorul
Cum functioneaza Forumul?
Raspunsuri la intrebari frecvente
Forum 1565
12 martie 2012
topic: condropatie
leziuni condrale grad IV
Intreaba - Discuta -Raspunde

FORUM 1488 - Defect cartilaginos de 18/6 mm condil femural extern
Data: 16 decembrie 2011

Intrebare:

La finalul unei ore de sport fiul meu, C... - 17 ani, urcand pe spalier, a simtit o durere la genunchiul piciorului drept. Circa 1 saptamana a mai reusit sa umble, cu durere suportabila dupa care durerea a fost foarte mare nemaiputand sa puna piciorul in pamant. Am trecut prin mai multe lucruri (timp de 3 saptamani), pe care nu le mai descriu, ajungand, din proprie initiativa, sa mergem sa facem un RMN, la un spital privat din ...
Rezultatul il dau mai jos:

Rezultat examinare:
RM genunchi drept
Modificãri difuze edematoase la nivelul condilului femural extern,
anterior si la nivelul versantului patelar intern.
Leziune cartilaginoasa de aproximativ 18/6 mm condil femural extern, anterior.
LIP, ligamente colaterale, tendon popliteu fara semne RM de ruptura. LIA cu usoare modificari edematoase periligamentare, fara intreruperea continuitatii fibrilare - posibil intindere usaora, fara semne RM de ruptura.
Fara modificari de semnal la nivelul MI sau ME cu aspect de ruptura. Displazie trohleara cu usoara subluxatie laterala a rotulei. Fara colectii articulare.
Concluzie:
Defect cartilaginos de 18/6 mm condil femural extern, anterior cu modificari edematoase difuze subcondrale la nivelul condilului femural extern anterior.
Displazie trohleara cu usoara subluxatie laterala a rotulei.

Rugamintea mea este sa ne spuna cineva cam ce tratament se aplica in aceste cazuri.
Multe multumiri
Data: 18 decembrie 2011

Raspuns:

Buna ziua,

Totul depinde de gravitatea (adancimea) si pozitionarea defectului cartilaginos.
Daca defectul are adancime mare (adica practic in zona defectului cartilajul este aproape disparut si este pozitionat si intr-o zona de contact (cu patela sau tibia) - indicatia este chirurgicala - mozaicplastie sau alta metoda chirurgicala la alegerea medicului operator.
Daca defectul are adancime mica se poate opta doar pentru corectarea pozitiei patelei (subluxatia) ... prin metode chirurgicale sau ortezare si kinetoterapie.
Discutati cu un medic ortoped.
Sanatate,

ATENTIE!  Raspunsurile - trebuie considerate  CONSULTANTA  si  NU  CONSULTATIE MEDICALA!
Acestea NU  INLOCUIESC  si  NU se SUBSTITUIE  unei  CONSULTATII MEDICALE!

Comentarii:

21 aug 2015
Badea Iulia:
Buna seara,
Am 21 ani, in urma unei cazaturi, am fost la urgenta unde mi s a dat diagnosticul entorsa cu fisura de ligament intern,mi s a pus atela 14 zile cu recomandarea de gheata locala , o ora gheata, o ora pauza.
Mergand dupa doua saptamani la control, mi s a recomandat un RMN genunchi.
Concluzia in urma RMN-ului :displazie trohleara tip C Dejour. Patela usor lateralizata, edem la insertia femurala a retinacului medial si minim , edem osos pe condilul femural lateral - cel mai probabil status postsubluxatie tranzitorie patelara.
Ce ne sfatuiti sa facem ?
Va Multumesc

Adauga un comentariu:

*Important! Comentariile sunt moderate de Dr Gabriel Panait; deoarece nu putem fi permanent on-line, intre trimiterea comentariului si aparitia acestuia pe pagina va trece un interval de timp variabil (intre 24 - 48 ore);

Nume:

*obligatoriu; este recomandat utilizarea unui pseudonim; numele va fi publicat online;

Adresa de e-mail:

*optional; adresa NU va fi publicata online;
*daca introduceti o adresa de e-mail reala, o copie a mesajului va ajunge si la Dvs.;

Comentariu:

*obligatoriu; (maxim 3000 caractere)

Retineti link-ul articolului pentru a verifica comentariile ulterioare.

www.pansportmedical.ro - PanSport Medical - Medicina Sportiva

www.medicinasportiva.ro
Online din
23 martie 2006
Google
www  www.medicinasportiva.ro
www.medicinasportiva.ro

Website Statistics
Copyright© MedicinaSportiva.Ro & Parteneri. Toate drepturile rezervate.